Ekrem İmamoğlu Kazanacağız Dedi ve Oy Oranı Verdi

Ekrem İmamoğlu Kazanacağız Dedi ve Oy Oranı Verdi

CHP’nin "İstanbul adayı İmamoğlu, ‘Hiçbir önyargı gütmeden toplumun her kesimini dinleyerek ortak masa, ortak akıl kuralıyla İstanbul’un 39 ilçesiyle bu kenti yöneteceğim" CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu,Cumhuriyet'ten Leyla Kılıç'a verdiği röportajda siyaseti bir okul gibi gördüğünü ve iyi bir siyasetçi olmak için iyi bir öğrenci olmak gerektiğini söyledi.

03 Ocak 2019 - 17:21 - Güncelleme: 04 Ocak 2019 - 00:33

Ekremoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Katılımcı demokrasiyi önemsediğini anlatan İmamoğlu, “İnsanı işin içine katar ve kente özen gösterirseniz yanlış yapma riskiniz ortadan kalkar” diyor.

Siyasette babası Hasan İmamoğlu’ndan tavsiyeler aldığını anlatan Ekrem İmamoğlu, “Babam partinle gurur duyacak ve CHP’ye layık olacaksın. Görevini yaparken ayrım yapmayacaksın der. Bende hiçbir önyargı gütmeden toplumun her kesimini dinleyerek ortak masa, ortak akıl kuralıyla İstanbul’un 39 ilçesiyle bu kenti yöneteceğim” diye konuşuyor. İmamoğlu sorularımıza şu yanıtları verdi:

Belediyeciliğe ilk adımı nasıl attınız? Siyasette kimlere danışırsınız?

Kıbrıs’ta üniversitede okurken sosyal demokrat dünya görüşüne ilgi duymaya başladım. Okulumu bitirdikten sonra yaşadığım kente dair şikâyetlerim vardı. Orada hayatın dönüşmesiyle ilgili ideallerim oluştu. Bu ideallerimin var olan yöneticiler tarafından gerçekleştirilemeyeceği inancıyla belediye başkanlığına arkadaşlarımın desteğiyle ve hedeflediğim gelecekle dahil oldum.

2009’da CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı oldum. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı seçildim. Siyaseti ben sahada bir okul gibi görüyorum. İyi bir siyasetçi olmak istiyorsanız her gün her an iyi bir öğrenci olmak zorundasınız. Siyaset insanları içine alan bir kavram ve bu yüzden öğrenmeye açık ve pratik olmalısınız. Babam Hasan İmamoğlu’nun siyasetin içinde olmasından dolayı çocukluğumda da oldukça siyasi kimlik tanıdım.

Siyasetin içinde olan insanların bir üst kavramlarını gördüm. O dönemde siyasetten uzaklaştığımı fark ettim. Siyasette babamdan tavsiyeler alırım. Bana hep partinle gurur duyacak ve CHP’ye layık olacaksın. Görevini yaparken ayrım yapmayacaksın. Makamın yükseldikçe tevazun artsın der. Bu da bende hep öncelik olmuştur.

Belediyecilik anlaşınızda en çok önem verdiğiniz unsur nedir?

En çok önemsediğim unsur kesinlikle katılımcılık. Katılımcı demokrasiyi yürekten savunuyorum ve çok önemsiyorum. İşin içine biraz da insana saygıyı ve kente özeni kattığınızda yanlış yapma riskiniz ortadan kalkar. İnanılmaz değerli ve memnuniyet verici işler üretir, sonucunda da başarırsınız. 
İlk iş trafik sorunu

Başkan olarak seçilirseniz İstanbul için ilk olarak ne yapacaksınız?

İstanbul’un birçok sorunu var. Burada ortak akıl ve ortak masa kavramı sürecin içinde her zaman olacak. İlk gün kuracağınız kavram nedir derseniz ortak masa ve ortak akıl derim. Ulaşım sorunu kesinlikle en öncelikli meselem. Türkiye’de ve dünyada bu alanda çalışan çok değerli uzmanlar var. Hiçbir önyargı gütmeden toplumun her kesimini dinleyip İstanbul’daki birçok tali noktada ulaşım sorunlarını çok rahatlıkla çözebileceğimi biliyorum. Ben 5 yıldır süreci izleyen ve içinde olan bir belediye başkanıyım. Masada herkes bulunacak ve ilk işimiz trafik olacak. İstanbul’da trafik ve ulaşım sorununu çözeceğiz.

İstanbul için birçok aday adayı da çalışmalar yürüttü. Onlardan faydalanacak mısınız? 

Başkanlık sürecimde de savunduğum katılımcılığı uygulayarak arkadaşlarımızla her konuda görüşeceğiz elbette. İstanbul için bir sözü olan benim için çok değerlidir. Kaldı ki İstanbul için çok değerli işler yapmış, sürece katkı sunmuş benim partili yol arkadaşlarım var. Dolayısıyla onlara olan ilgim her zaman üst seviyede olacak ve birlikte çok faydalı iş birlikleri yapacağız.

‘İstanbul ittifakı’
AKP ve MHP ittifakının yerel seçimlere de yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz? İttifakın tabana etkisi nasıl olacak?

Ben yapılan ittifaka ilişkin bir sorun görmüyorum. Dilimizin herkesi kapsayacağına inanıyorum. İstanbul’da partiler üstü kavramlarla bu sürece hazır olduğumuzu belirtebilirim. Dolayısıyla bizim talep ettiğimiz oyun adı ‘İstanbul İttifakı’. Bu ittifak kavramıyla İstabul’da yaşayan tüm yurttaşların oyuna talibim. Seçim sonrası ortaya çıkacak oy oranını da bugün kestirmek zor tabii ama İstanbul ve birçok il ikili bir seçime gidiyor gibi. İkili bir seçimde kazanmak için yüzde 51 gerekiyor ve gereken oy oranı buysa biz de bunu başaracağız.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1188211/_Yuzde_51_le_kazanacagiz_.html
Bu haber 426 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tek Endişem Şudurki!
Tek Endişem Şudurki!
Akp’li Başkanı’ın Mazbatası İptal Edildi!
Akp’li Başkanı’ın Mazbatası İptal Edildi!